Results 2019-20

CFL #6 @ Union Catholic

  • Kyle Johnson – 7th place, Extemporaneous Speaking
  • Isabel Kao & Conner Cafero – 6th place, Junior Varsity Public Forum
  • Samy Kouidri – 3rd place, Junior Varsity Lincoln Douglas
  • Brenna McConnell – 2nd place, Congressional Debate
  • Tyler Harper & Anthony DeMelfi – 2nd place, Duo Interpretation
  • Katherine Hu – 1st place, Original Oratory
  • Team Sweepstakes – 5th place
  • League Sweepstakes – 6th place

CFL #5 @ Montville

  • Isabel Kao & Conner Cafero – 6th place, Junior Varsity Public Forum
  • Ashin Varghese – 4th place, Original Oratory
  • Tyler Harper & Anthony DeMelfi – 4th place, Duo Interpretation
  • Brenna McConnell – 3rd place, Congressional Debate
  • Katherine Hu – 2nd place, Original Oratory
  • Jonah Perelman – 1st place, Junior Varsity Lincoln Douglas
  • Team Sweepstakes – 5th place

District Congress

  • Brenna McConnell – 1st alternate, Senate

Montville Invitational

  • Hugo Tan – 5th place, Extemporaneous Speaking
  • Sean Wattman – 5th place, Humorous Interpretation
  • Pratik Rao – 4th place, Humorous Interpretation & 6th place, Improvisational Acting
  • Mallika Ravi – 4th place, Informative Speaking
  • Katherine Hu – 2nd place, Original Oratory

Harvard Invitational

  • Kaily Kim & Chris Sebastian – Triple-Octafinalists, Junior Varsity Public Forum
  • Bala Saravanan – Triple-Octafinalist, Junior Varsity Lincoln Douglas
  • Samy Kouidri – Double-Octafinalist, Junior Varsity Lincoln Douglas
  • Anthony DeMelfi & Tyler Harper – Octafinalists, Duo Interpretation
  • Mallika Ravi – Octafinalist, Informative Speaking
  • Katherine Hu – Octafinalist, Original Oratory
  • Brenna McConnell – Quarterfinalist, Congressional Debate

CFL #4 @ Ridge

  • Anthony DeMelfi & Tyler Harper – 7th place, Duo Interpretation
  • Brenna McConnell – 6th place, Congressional Debate
  • Alexandra Crane – 5th place, Junior Varsity Lincoln Douglas Debate
  • Mallika Ravi – 4th place, Extemporaneous Speaking
  • Kyle Johnson – 3rd place, Extemporaneous Speaking
  • Julia Yan – 3rd place, Original Oratory

Ridge Invitational

  • Anthony DeMelfi – semifinalist, Radio Speaking
  • Kyle Johnson – semifinalist, Extemporaneous Speaking
  • Mallika Ravi – semifinalist, Extemporaneous Speaking
  • Brenna McConnell – 3rd place, Congressional Debate

CFL #3 @ Newark Central

  • Alex Crane – 6th place, Junior Varsity Lincoln Douglas Debate
  • Brenna McConnell – 6th place, Congressional Debate
  • Kyle Johnson – 6th place, Extemporaneous Speaking
  • Tyler Harper & Anthony DeMelfi – 6th place, Duo Interpretation
  • Samy Kouidri –  5th place, Junior Varsity Lincoln Douglas Debate
  • Ashin Varghese – 5th place, Original Oratory

Hunterdon Central Winter Invitational

  • Brenna McConnell – 6th place, Congressional Debate
  • Nicole Yakovlev – 5th place, Original Oratory
  • Kyle Johnson – 4th place, Extemporaneous Speaking
  • Brianna Nissel – 2nd place, Program Oral Interpretation

Summit Holiday Classic

  • Nicole Yakovlev – 7th place, Informative Speaking
  • Kayla DeBrito – 6th place, Humorous Interpretation
  • Brianna Nissel – 4th place, Program Oral Interpretation
  • Conner Cafero & Isabel Kao – 4th place, Novice Public Forum
  • Piyush Das – 2nd place, Extemporaneous Speaking

CFL #2 @ William Annin Middle

  • Bala Saravanan – quarterfinalist, Varsity Lincoln Douglas
  • Brenna McConnell – 6th place, Congressional Debate
  • Kyle Johnson – 5th place, Extemporaneous Speaking
  • Ashin Varghese – 4th place, Original Oratory
  • Alvis Sharra – 3rd place, Junior Varsity Lincoln Douglas
  • Tyler Harper & Anthony DeMelfi – 2nd place, Duo Interpretation
  • Zach Myers & Chris Sebastian – 1st place, Varsity Public Forum
  • Team Sweepstakes – 4th place

Borelli Memorial

  • Isabella Hu – 6th place, Humorous Interpretation
  • Zach Myers & Chris Sebastian – 2nd place, Junior Varsity Public Forum

CFL #1 @ Union Catholic

  • Tyler Harper & Anthony DeMelfi – 6th place, Duo Interpretation
  • Charlotte Gu – 5th place, Congressional Debate
  • Kyle Johnson – 3rd place, Extemporaneous Speaking
  • Ashin Varghese – 3rd place, Original Oratory
  • Kaily Kim & Chris Sebastian – semifinalists, Varsity Public Forum
  • Team Sweepstakes – 4th place

Phillipsburg Fall Invitational

  • Mallika Ravi – 6th place, Extemporaneous Speaking
  • Ana Sridharan – 6th place, Informative Speaking
  • Conner Cafero & Isabel Kao – 5th place, Novice Public Forum
  • Anthony DeMelfi – 5th place, Improvisational Acting
  • Brianna Nissel – 5th place, Program Oral Interpretation
  • Bala Saravanan – 5th place, Junior Varsity Lincoln Douglas
  • Tyler Harper & Anthony DeMelfi – 2nd place, Duo Interpretation

Yale Invitational

  • Tyler Harper & Anthony DeMelfi – semifinalists, Duo Interpretation